čtvrtek 31. května 2012

Reportáž ze čtvrtého ročníku Jízdy na Tygru


Tak jako každý rok se i letos v květnu uskutečnila akce italského fašistického hnutí Casapound s názvem La Tana delle Tigri. Dvoudenní kulturní, hudební a politický program podpořilo přes 2000 aktivistů. Jako minulý rok se akce uskutečnila v Area 19, bývalé stanici metra na okraji Říma, která je nyní v držení Casapond.

Vedle návštěvníků ze všech koutů Itálie bychom rádi zmínili přibližně 300 kamarádů z Francie, několik desítek ze Španělska, Řecka, Českých zemí, Německa a Švédska.Než jsme doputovali do hlavního města tak jsme neopomněli vzpomenout na velkého muže evropských dějin na Benita Mussolinniho. V Predappiu, v místě jeho narození i věčného odpočinku, jsem na jeho hrob položili kytku a minutou ticha vzdali hold. Důležitá byla i zastávka v obchodě hnutí zabývající se metapolitikou - v Raido, kde jsme již v loni navázali první kontakty. Výměna dalších zkušeností a nákup převážně evoliánské literatury v budoucnu při četbě obohatí nejednoho českého patriota.
První den programu, 25. května, se uskutečnil multižánrový koncert, na kterém si každý přišel na to své. Slyšet byly balady v podání Jana Petera z Německa (zpíval i v polském a ruském jazyce), RAC pod taktovkou italských Weekender ofender či Ribelli dindastra a nakonec přišla se svou rapovou horrorcore show skupina Blind Justice a Horrible night (v podstatě se jednalo o italskou obdobu spojení Řezníka s kapelou Streetmachine). Tahle část programu jednoznačně nejvíce zaujala páteční návštěvníky koncertu. Po celý den byl taktéž k dispozici improvizovaný skate park a tatéři měli plné ruce práce s nekorektním uměním zdobící těla návštěvníků.

Druhý den se na stejném místě nejprve uskutečnil graffiti jam, do kterého se zapojili se svou prací také aktivisté z Českých zemí. Po turnaji v MMA a politické diskusi následoval hlavní koncert celého víkendu. Francouzsky zpívající skupiny Troublemakers a In memoriam dostaly do varu nejen své fans, ale celý sál. Drizzatorti přispěli svým nekompromisním HC a absolutní vrchol večera přišel se skupinou Zetazeroalfa (zpěvák je zároveň šéfem Casapound), při jejichž vystoupení pogoval snad celý sál. Na závěr koncertu vystupuje legendární skupina Ultima Frontiera z italského Terstu, která navzdory horšímu nazvučení předvádí velmi slušnou show, kterou doplňují sborově zpívané texty velkou částí italského publika.Třetí den programu následuje tisková konference a prezentace tiskovin sociálního hnutí Casapound. Mezitím Itálii zasahuje vlna zemětřesení a italští kamarádi se vzpomínkou na vydařený koncert vyrážejí jako první občanská iniciativa s pomocí do postižených oblastí.