pátek 27. prosince 2013

Předseda strany Zlatý úsvit: Evropané nám musí zaplatit kompenzaci


V epoše totální ekonomické krize vstupují do předsálí evropské politiky euroskeptici, ultrapravice a nacionalisté. 

V exkluzivním rozhovoru pro Hlas Ruska poskytnutém uvězněným předsedou řecké ultrapravicové politické strany Zlatý úsvit Nikosem Michaloliakosem tento politik hovořil o příčinách růstu popularity řeckých nacionalistů, o své vizi vztahů s Ruskem a o tom, jak evropský politický establishment bojuje se svými ideovými protivníky.

Skutečně proti Zlatému úsvitu existuje nějaký politický aspekt?
Bezpodmínečně. Neexistuje ani jeden důkaz, který by potvrzoval to, že jsme „zločineckou organizací“. Není náhoda, že k mému zatčení a soudu došlo v době, kdy se premiér nacházel v USA, kde hovořil o pronásledování Zlatého úsvitu. Kromě toho, ve svém rozhovoru v televizi přiznal, že přikázal zatknout naše vůdce.

Tisk často Zlatý úsvit obviňuje z neonacismu. Je to pravda?
Kategoricky ne. Zlatý úsvit je nacionalistickým a antikapitalistickým hnutím, které prosazuje, aby se Řecko nenacházelo pod protektorátem anglosaského imperialismu.

Někteří evropští vůdci jsou vážně znepokojeni tím, že v následujících volbách do Evropského parlamentu mají euroskeptické strany šanci získat přibližně 30% hlasů. Jak hodnotíte šance Zlatého úsvitu ve volbách v roce 2014?
Velká část Evropanů už nechce vidět, aby se Evropa otrocky podřizovala americké politice. Právě pro takové Evropě i bojují euroskeptické strany. My chceme jinou Evropu. Evropu, ke které by patřilo i Rusko. Zlatý úsvit může ve volbách do Evropského parlamentu obsadit druhé, nebo i první místo. Proto mě i poslali do vězení.

Poměrně mnoho známých politiků a ekonomů doporučilo Řecku, aby se vzdalo eura a vrátilo se k drachmě. Proč řecká vláda stále trvá na zachování eura za jakoukoliv cenu?
Naším politickým i ideologickým cílem je návrat k národní měně, protože se jedná o jednu z podmínek svobody národa. Abychom se však mohli eura vzdát, musí Evropané zaplatit kompenzaci, protože kvůli euru byly zničeny základní struktury našeho národního hospodářství.

Jaké byste chtěl vidět vztahy mezi Řeckem a Ruskem?
Vztahy Ruska a Řecka jsou silné jak z hlediska dějin, tak i z hlediska geopolitiky. Řecko by perspektivně mohlo zajistit přístup Ruska k teplým mořím a Rusko by se výměnou mohlo postarat o národní bezpečnost Řecka. Avšak politická moc v Řecku už mnohá desetiletí koná zcela naopak.

Jakou vidíte budoucnost Řecka?
Je zřejmé, že rok 2014 bude pro řecký lid těžký. Nedochází k žádnému rozvoji a roste chudoba a nezaměstnanost. Řecko je však země bohatá a nachází se ve světě na strategickém místě. A pokud by bylo svobodné a nezávislé, za což my bojujeme, tak by před sebou, v dlouhodobé perspektivě, mělo skvělou budoucnost. Řecko musí odejít z protektorátu cizinců a mít čestného spojence se společnými zájmy, jakým je Rusko, se kterým nás spojuje něco hlubšího, než jsou geopolitické zájmy – pravoslaví.

Zdroj: Hlas Ruska